Det Stockholmsbaserade bageriet Bake My Day och Hand in Hand Sweden inleder ett långsiktigt samarbete där brödet står i centrum. Organisationerna som delar grundläggande värden som hållbarhet, entreprenörskap och generositet lyfter att syftet med engagemanget är att stötta Hand in Hands kamp mot fattigdomen i världen.
”Bake My Day är ett lokalt bageri som bakar för hand med svenska råvaror, men vi tar även ett globalt ansvar. Vi är stolta över att vi tillsammans med Hand in Hand bildat ett partnerskap som bygger på vår gemensamma passion för entreprenörskap, innovation och kreativitet. Tillsammans hjälper vi människor att ta makten över sina egna liv och bygga en ljusare framtid för sina familjer genom kraften av entreprenörskap. Vi anser att detta är den mest effektiva och hållbara lösningen på global fattigdom. Bake the world a better place!”, säger Moses Isik, VD, Bake My Day.
Fattigdomen i världen ökar för första gången på 30 år. Årtionden av positiv utveckling bröts av pandemin och kriget i Ukraina har fördjupat problemen. Det är människor med redan små marginaler som drabbas hårdast av skenande inflation samt ökade priser på mat och bränsle. I utvecklingsländer är utmaningarna nu enorma – och det krävs engagemang från alla sektorer i samhället för att vända utvecklingen, inte minst från näringslivet. Stina Götbrink är Generalsekreterare på Hand in Hand Sweden:
“Vi är väldigt glada och förhoppningsfulla inför vårt samarbete, det betyder mycket för oss att nå ut brett och öka kunskapen om situationen för världens fattiga hos nya målgrupper. Över fem miljoner människor har de senaste 20 åren genomgått Hand in Hands entreprenörskapsträning. Flera av dem driver idag små lönsamma bagerier i till exempel Kenya och Indien. Det finns en äkta och fin match mellan vårt varumärke och Bake My Day.”
Samarbetet mellan Hand in Hand Sweden och Bake My Day kommer under kommande år att synas i livsmedelsbutiker, på produkter och i annan media – allt under temat: Bake the world a better place.